Exkurze do rakouského Lince

25/06/2024
Základní škola

V květnu a červnu se žáci sedmých a osmých tříd zúčastnili exkurze do rakouského Lince. Program zahrnoval návštěvu muzea budoucnosti Ars Electronica a prohlídku historického centra města.


Do Rakouska se vypravili 22. května žáci sedmých tříd a 4. června žáci osmých tříd v doprovodu učitelek Terezy Beštové, Markéty Staré a Kláry Sochorové.


Návštěva muzea budoucnosti Ars Electronica

Cílem návštěvy bylo proslulé muzeum budoucnosti Ars Electronica. Toto muzeum, známé jako centrum mediálního umění UNESCO, nabízí návštěvníkům jedinečnou příležitost nahlédnout do světa pokročilých technologií a inovací.

V Ars Electronica si žáci mohli vyzkoušet různé interaktivní exponáty a zúčastnit se několika workshopů. Byli například svědky toho, jak "myslí" umělá inteligence, trénovali samořiditelná auta, programovali roboty a testovali možnosti 3D tisku. Výjimečný zážitek poskytl také Hluboký vesmír 8K, kde promítání na stěnu a podlahu vytváří podmanivou vizuální show.

Během návštěvy se o skupinu starali čeští a slovenští průvodci, což velmi usnadnilo porozumění prezentovaným technologiím. Při červnovém termínu návštěvy byl v Linci povodňový stav, takže spodní patro s interaktivními exponáty mohli žáci navštívit jen omezeně. Průvodci se jim však věnovali o to více a osmáci si tak mohli vyzkoušet jiné zajímavé exponáty navíc.


Prohlídka historického centra Lince

Po návštěvě muzea se všichni vydali na prohlídku historického centra Lince. Mezi hlavní body exkurze patřila návštěva katedrály Neposkvrněného početí Panny Marie. Tato katedrála je o pouhé dva metry nižší než slavná Svatoštěpánská katedrála ve Vídni, protože tehdejší Rakousko-Uhersko nedovolilo, aby výška věží dosahovala vyšších rozměrů. Katedrála je známá svými nádhernými okenními vitrážemi. Nejzajímavější je asi linecké okno, které vykresluje historii celého města a je cenným prvkem kostela.


Sladká tečka v podobě tradičního dezertu

Po prohlídce katedrály měli žáci možnost ochutnat pravý linecký koláč v cukrárně Konditorei Jindrak, která patří k nejoblíbenějším cukrárnám v celém Rakousku. Tento sladký zážitek byl skvělou tečkou za nabitým dnem.


Exkurze do Lince byla pro žáky nejen poučná, ale také zábavná a inspirující. Díky návštěvě muzea budoucnosti Ars Electronica a historického centra Lince mohli na vlastní oči vidět, jak se prolíná minulost s budoucností a jak mohou technologie ovlivňovat náš každodenní život.


Postřehy a dojmy dětí: 

‚‚Zaujalo mě piano, co samo hrálo a to, že jsme mohli ochutnat kamínky. Taky se mi v Linci líbil kostel a jejich kultura. Pěkný bylo i 3D představení‘‘. Jakub 7.A


‚‚V muzeu budoucnosti mě nejvíc bavilo pracovat se zvukem‘‘. Lukáš 7.A 


‚‚Nejlepší byla přednáška o mozku a elektronice, někteří se mohli zúčastnit i pokusu na svém mozku, což mělo velký úspěch‘‘. Honza Š. 7.C


‚‚V Linci se nám líbila katedrála Neposkvrněného Početí Panny Marie. A také obchody a mekáč, ve kterém jsme si dali výborný oběd. V Muzeu budoucnosti se nám nejvíce líbilo hudební patro. Cesta autobusem byla skvělá, obzvlášť děkujeme Vildovi za zpestření zpáteční jízdy‘‘. Anička a Nikuš 8.A


‚‚Nejvíce se nám líbilo muzeum budoucnosti. Kde jsme se dostali do místností, do kterých se ostatní nedostali. Např. do laboratoře kde se chovala medvíďátka. A naše průvodkyně nám půjčila obleky, se kterými je možné sedět ve vzduchu‘‘. Kateřina a Vilemína 8.B