Zdravý úsměv aneb zásady dentální hygieny

14/11/2023
Školní družina

V říjnu se děti ze všech oddělení školní družiny zúčastnily zábavně naučného programu Zdravý úsměv, zaměřeného na zubní hygienu. V průběhu akce nechyběly praktické ukázky a pokusy, do kterých se děti s radostí zapojily.


Programem provázela zkušená zdravotní sestra zubního lékaře, Martina Říhová. Ta dětem v rámci přednášky předala veškeré důležité informace k tomu, jak si udržet zdravé zoubky. Vysvětlila správné techniky čištění a představila druhy kartáčků i dalších pomůcek pro dentální hygienu. Jak se ukázalo, mnoho z nich již děti důkladně znají.


Výběr správného kartáčku

Praktická část obnášela, vybírání optimálního zubního kartáčku pro každé dítě. Martina Říhová zmínila důležitost extra jemných nebo jemných vláken. Dásně dětí jsou citlivé, a pouze měkká vlákna dokáží zoubky vyčistit s potřebnou šetrností. Jak žáčci správně věděli, nabídka kartáčků je rozdělena podle věku a postupem času jeho velikost roste spolu s dítětem. 


Zábavné pokusy

Nejvíce nadšení rozhodně děti projevily u části programu s pokusy. 


První z nich demonstroval, jakou důležitou roli hraje pro zdravé zoubky zubní sklovina. Děti měly při pokusu k dispozici zoubky namalované na papíře a voskovku, s jejíž pomocí na některé z nich dokreslily sklovinu. Pak všechny zoubky, i ty nenamalované potřeli sladkou Colou. Po voskovce, nápoj stekl, kdežto povrch testovacího zubu bez skloviny se nápojem obarvil. Tím, Martina Říhová dětem chtěla ukázat neblahé působení sladkých limonád právě na zubní sklovinu. Jejich pravidelná konzumace ji totiž výrazně narušuje. Colové nápoje navíc na zubech způsobují nehezké hnědé zbarvení. Zubní lékaři z těchto důvodů doporučují, aby se děti takovému pití pokud možno zcela vyhýbaly. Většina žáků o tom věděla, a prý si limonádu dopřejí jen občas s rodiči v restauraci nebo při oslavě. 


Další pokus pak dětem ukázal nedostatky v čištění zubů. Každý měl možnost rozžvýkat si speciální fialovou tabletu, která obarvila zuby v místech výskytu zubního plaku. Děti tak při pohledu do zrcadla na vlastní oči viděly, kde je potřeba při zubní hygieně přidat. 


Z akce si každý odnesl dárek v podobě malého balení zubní pasty a spoustu užitečných znalostí. 


Připravila: Michaela Hlinková a redakce