CHEMQUEST: Místo zlaté medaile jsme si odnesli Erlenmeyerovu baňku!

01/06/2024
Základní škola

Milovníci chemie a filmaři v jedné osobě z 8.B získali za svůj soutěžní film cenu veřejnosti, ale také první místo od odborné poroty. To je posunulo do finále soutěže CHEMQUEST kam postoupily pouze dvě ZŠ. A vyhráli!  


Jak už jsme vás informovali, žáci 8.B - Vojta Král, Áďa Marhulová a Vilemínka Hatoňová se se svým filmem “CHEMIE VE FILMU” zapojili do soutěže CHEMQUEST, kterou pořádá VŠCHT. Odnesli si cenu veřejnosti, za což by chtěli poděkovat všem, kteří pro jejich film hlasovali. O postupu do dalšího kola však nerozhodovali diváci, ale odborná porota. Finále se konalo 19. dubna 2024 na VŠCHT a letos do něj postoupilo z celé ČR šest víceletých gymnázií a dvě základní školy. 


‚‚O tom, že postoupil právě náš tým, jsme se dozvěděli 3. dubna a měli jsme tedy pouze dva týdny na přípravu výstupu před porotou a ostatními finalisty”, komentuje hektické dění před finálovým kláním paní učitelka Klára Sochorová. 


Výstup před porotou navazoval na náš film

Žáci si vyzkoušeli, jak vytvořit prezentaci, která, ač obsahuje jen velmi málo textu, může velmi pomoci při výstupu před porotou - chemické rovnice ani odborné názvy si tak nemuseli pamatovat. Ve spolupráci s paní učitelkou Jakubovou výstup obohatili o herecké výkony a přímo před diváky pak navazovali na děj soutěžního filmu. Předem si také vyzkoušeli různé otázky, na které by se jich porota mohla ptát. 


‚‚Odhad jsem měla dobrý, jelikož všechny vybrané otázky během soutěžního dne zazněly – jenže bohužel pro jiné týmy. Náš tým tak musel improvizovat a ačkoli neznali úplně všechny odpovědi, nenechali se porotou rozhodit‘‘, popisuje dramatický průběh finálového klání Klára Sochorová. 


Překonávání obtíží je nám vlastní

Tým překonal řadu překážek, a to nejen v únoru při natáčení, ale i v dubnu při přípravě na finále. Naši žáci ukázali, že se vzájemně umí podpořit a dovedou společně řešit problémy - nevzdali se a prezentaci svého filmu pro odbornou porotu si precizně připravili. Na poslední chvíli se dokonce řešil záskok. Kačka Koťátková během jednoho odpoledne vše natrénovala místo Vilemínky, u které bylo podezření na černý kašel. Nakonec ale svůj film mohli prezentovat v původním složení. 


‚‚Kačence velmi děkujeme za rychlou pomoc, děkujeme i ostatním hercům - Tadeášovi Russovi a Ondrovi Štěpánkovi (8.B) a Kubovi Marhulovi a také všem osmákům a deváťákům, kteří nám pomohli s přípravou, úklidem, hledáním vhodného džusu (kterým by šlo nahradit víno) a cvičně si zahráli na soutěžní porotce.”


Zlato (tedy baňka) je naše!  

‚‚Od odborné poroty nejen z VŠCHT,  jsme si po celém soutěžním dni odnesli místo zlaté medaile vítěznou (největší) Erlenmeyerovu baňku. Porota ocenila, kolik jsme tvorbě filmu museli věnovat času, Vojtovy profesionální filmové úpravy, nápad i realizaci. Žáci vyhráli také různé dárkové předměty (bloky, tužky, tematické ponožky atd.) a pro školu jsme získali dřevěnou tabulku prvků a poukaz na 4000,- Kč na nákup pomůcek od firmy Vernier. A také jsme samozřejmě bohatší o spoustu zážitků a nových informací z chemie, které jsme se dozvěděli od ostatních soutěžních týmů‘‘, vypočítává s radostí paní učitelka, která na závěr ještě vyzpovídala soutěžní tým. Tady jsou jejich odpovědi:  


Co vás napadne, když se řekne „CHEMQUEST“? Spolupráce, kreativita, chemie a výhra.

Co jste se během celé soutěže naučili? Být trpěliví při přípravě, vypočítat složení roztoků, brát si ochranné pomůcky a naučili jsme se nové informace z chemie.

Odnesli jste si z akce nějaký zážitek? Jo, vyhráli jsme a také jsme navštívili budovu vysoké školy s krásnou posluchárnou a zjistili jsme, že se tam klidně dá zabloudit.

Co byste doporučili žákům naší školy, kteří se akce zúčastní v následujících letech? Buďte kreativní, snažte se a nevzdávejte se.

Co dalšího byste ještě chtěli dodat? Vyhráli jsme, ačkoliv jsme byli nejmladší a chemii máme teprve pár měsíců. Byl to super zážitek a dobrá zkušenost. Moc jsme si to užili.

A co by k akci chtěly říct paní učitelky? Mezioborová spolupráce na projektu nás vzájemně obohatila a nabíjela nás pozitivní energií. Soutěžní tým přicházel se zajímavými nápady, jejich rodiče flexibilně reagovali na všechny změny a společně jsme se snažili dosáhnout co nejlepšího výsledku.  Díky tomu byla účast v soutěži nejen starost (aby se vše podařilo), ale i radost. Těšilo nás, že jsme spolu s týmem mohly kreativně tvořit a také následně prožívat radost z výher.  (K. Sochorová, V. Jakubová)


Velice vám děkujeme za reprezentaci školy a gratulujeme! 


Podívejte se na video z vítězného výstupu našich žáků na finále soutěže CHEMQUEST