O životě nevidomých s MUDr. Radkou Komárkovou a její psí asistentkou

09/06/2024
Školní družina

V pátek 31. května navštívila naši školní družinu paní doktorka Radka Komárková se svým asistenčním psem. Děti se díky nim dozvěděly o životě nevidomých, vyzkoušely si různé kompenzační pomůcky a užívaly si hlazení laskavé fenky. 


MUDr. Radka Komárková je zástupkyní nadačního fondu Mathilda, který se zabývá podporou lidí s těžkým zrakovým postižením. Radka, která je sama nevidomá, přišla dětem ukázat, jaké to je žít bez zraku a jak se s touto výzvou sama vyrovnává.


Doprovázela ji její asistenční fenka Demínka, která si okamžitě získala srdce všech dětí. Radka dětem popisovala jak jí Demínka pomáhá v každodenním životě. Také vyprávěla svůj životní příběh – o tom, že od svých 19 let postupně ztrácela zrak až do úplné slepoty ve 35 letech.


Namísto očí zajímavé pomůcky

Děti si mohly vyzkoušet různé kompenzační pomůcky, které Radka používá, jako je indikátor hladiny, šablona pro rozpoznávání bankovek nebo Braillský řádek. Nechyběla ani kniha napsaná Braillovým písmem, což bylo pro mnohé děti úplně nové a fascinující.

Přednáška paní Radky byla nejen poučná, ale také velmi inspirativní. Ukázala nám, že i když člověk přijde o zrak, může vést plnohodnotný a aktivní život. Děti si tak uvědomily, jak náročné mohou být každodenní činnosti pro nevidomé a slabozraké lidi, a získaly nový pohled na svět kolem sebe.


Fenka Demínka všechny okouzlila

Celé setkání obohatila přítomnost Demínky, která se nenuceně pohybovala mezi dětmi a klidně poslouchala vyprávění své paničky. 


Víte, co je to Canisterapie?

Canisterapie je metoda, která využívá pozitivního působení psa na fyzický, psychický a sociální stav člověka. Při této terapii pes pomáhá například v rehabilitaci, zlepšuje náladu, snižuje stres a podporuje komunikaci a sociální interakce. Je často využívána u dětí, seniorů a osob s různými druhy postižení. 

Vodící psi určení jako průvodci a pomocníci nevidomých procházejí velmi dlouhým a náročným výcvikem. Pokud byste si o tomto tématu chtěli přečíst více, navštivte stránky nadace Mathilda.