Návštěva z ekocentra Mumraj nám přivezla do školy krávu!

14/05/2024
Školní družina

Kde se bere mléko? Proč musí mít kráva telátko? Kolik mléka se denně u nás vyprodukuje? Jak se vlastně dojí? Na tyto, a mnoho dalších otázek, dostaly děti odpovědi, mnohé si dokonce vyzkoušely a navíc si ještě mohly pohladit kravský jazyk!


V průběhu dubna navštívily družinové děti program “Cesta mléka” pořádaný rodinným centrem a ekocentrem Mumraj. Ti již od roku 2015 organizují programy s názvem Ochutnej přírodu. Jejich posláním je, vybudovat zodpovědné chování dětí k životnímu prostředí a zájem o něj. Programy probíhají především venku a děti při nich ochutnávají, osahávají, očichávají, poslouchají a žasnou nad přírodními krásami. 


U nás ve škole se podařilo, že dvě oddělení si užila program v Panské zahradě, ostatní se pak z důvodu nepřízně počasí museli uchýlit do herny v podkroví. 


Cesta mléka všemi smysly


Organizátoři pro dokonalé přiblížení tématu přivezli s sebou do školy i kravičku. Byla skoro tak velká, jako ta opravdická, jednalo se ale o maketu. Na ní si děti vyzkoušely, jak se taková kráva dojí. Snadné to tedy nebylo. A to si představte, když se živá kráva ke všemu ještě ohání ocasem a chvíli v klidu nepostojí! 


Z nadojeného mléka si pak děti zkusily vlastnoručně vyrobit máslo. Ukázalo se, že to chce jenom trochu trpělivosti a je to o moc lehčí, než třeba vaření večeře. Máslíčko si pak namazané na chlebu děti samozřejmě také ochutnaly. Bylo prý “mňamózní”! A čerstvé mléko jakbysmet! 


Mimo spousty zajímavých informací o výrobě mléka a životě kraviček stihli malí zvídavci ještě tvořit. Z kelímku na ochutnávku mlíčka si vyrobili vlastní veselou kravičku, kterou si pak odnesly s sebou domů. 


Bylo to poučné, lahodné a zábavné! Děkujeme! 


Aktivity ekocentra

Ekocentrum Mumraj spolupracuje s pedagogy mateřských a základních škol zejména v Horních Počernicích, kde sami sídlí, ale i v okolí. Nabízí programy pro školní třídy a snaží se motivovat pedagogy, aby se věnovali ekologické výchově.